Díky každoročním přímým přenosům novoroční Přehlídky růží se rozhodne asi 10 000 obyvatel zimních krajů odtáhnout na jih, do země zaslíbené, do Kalifornie. První přehlídka byla v r. 1889 a té poslední se účastnilo 1.5 miliónů diváků, kteří si vystáli místo od časných ranních hodin a lemovali celou trasu, která je dlouhá víc než 8 km. Nejlepší podívaná je však doma v pohodlí u televizorů, s komentářem a okem kamer ze všech úhlů. Vloni ji ve světě sledovalo 350 miliónů diváků. Po skončení přehlídky jsou všechny zúčastněné vozy vystavené pro ty, kdo se chtějí podívat z blízka na každý detail a prožít vše ještě jednou.

Loňská přehlídka byla svěží a pro Kaliforňany nádherná. V sobotu, neděli a v pondělí pršelo. Na horách sněžilo, byly zastavené horské průjezdy a záplavy po městě. Dobrovolníci, kteří pracovali ve finále 24 hodin denně, byli promrzlí, ale květiny zůstaly svěží a čerstvé jako málokdy. V úterý tu a tam vykukovalo sluníčko a ve středu, na Nový rok, bylo počasí jako z obrázkového kalendáře. Vše zářilo, svítilo, po smogu ani památka, vše zelené, umyté a svěží a hory kolem celého města svítily sněžnou pokrývkou. Den jako malovaný.

Přehlídce veleli dva maršálové, aby uchlácholili nepokojné Indiány. Jeden maršál byl španělský potomek Kryštofa Kolumba, Cristobold Colon, a na koni v indiánské parádě demokratický kongresman z Koloráda, Ben Nighthorse (Noční kůň) Campbell s nádhernou čelenkou z peří. Každé péro je víc než ozdoba, bylo uděleno za vítězství v zápasech. Ben Nighthorse Campbell je bývalý mezinárodní judo šampión. Kamery nedělaly záběry na demonstranty, kteří s Kolumbem spojovali přívlastky vrah, imperialista, otrokář a mnoho jiných nelichotivých titulů. Amerika má před sebou oslavy 500. výročí objevení Ameriky, ale Kryštof Kolumbus začíná být jméno, které nebude radno ani vyslovit a může zmizet i z učebnic dějepisu. Je pravda, že objevená Amerika neznamená, že byla neobydlená, ale druhý extrém je, aby se místo oslav objevení Ameriky připomínal den poroby domorodých Indiánů.

Přehlídky se účastnilo 60 vozů, 22 kapel a 29 skupin jezdců na koních. V čele přehlídky jeli oba maršálové a následoval alegorický vůz přes 30 metrů dlouhý, sponzorovaný španělskou vládou. Byla to Santa Maria, El Nina, Pinta, tři koráby, které s Kolumbem přistály. Kolem pochodovala španělská kapela, nádherní koně a urostlí jezdci. Následovala platforma mystického ptáka Fénixe, jehož rozpětí křídel bylo téměř 10 metrů. Střídaly se různé náměty, od pohádkových až po budoucnost a vše mezi tím. Obrovský, největší vůz, který připravil General Motors, vzbudil na jedné straně protest, protože prý automobilka používá v havarijních testech živá zvířata, a na druhé straně obrovské nadšení diváků. Zvuky hvězdné války provázely obrovského dinosaura tvarů stavebnice Vašek. Kodak obyčejně získá každoročně odměnu a uznání. Letos to bylo za nádhernou rodinku labutí.

Nechyběly ani křesťanské náměty. Adventisté měli zářivé slunečnice a roztomilé děti. Luteráni se účastnili krásnou mozaikou kostelních oken s názvem "Radost v Pánu" s motivem Josefa, Marie a novorozeného Ježíše. Zastoupena byla Armáda spásy. Hned za luterány byl vůz svobodných zednářů a nestačili jsme se divit, kolik svobodných zednářů se zapsalo do historie objevů a kolik současných politiků a byznysmanů je členy zednářské lóže. Rotariáni zastupovali víc než milión členů, Lions (Lví) klub má 1,4 miliónů členů a jejich obrovský lev byl prostě úžasný. Shrineři, kteří jsou známí očními klinikami a stavbou dětských nemocnic, byli také zastoupeni.

Mezi čestnými hosty byli herci, sportovci, královna a 11 princezen růžové přehlídky zářilo a elegantně zdravily jásající diváky. Mládežnické kapely, ty nejlepší z nejlepších z celé Ameriky a Havaje dodávaly přehlídce slavnostní náladu. Jejich uniformy, synchronizace a především jejich velikost, 200, 300 i vícečlenné skupiny se střídaly s jezdci a pochodovaly mezi platformami. Jezdci, civilní i armádní, měli různé uniformy od historických po příslušníky různých jezdeckých škol. Přehlídky se účastnili koně kladrubáci a vše mezi tím, i miniaturní poníci a člověk, který seděl ve vozíčku, který táhli, byl neúměrně veliký. Jeden z alegorických vozů byl Guliver a živí lidé, kteří seděli na tomto voze, byli jako drobečkové. Další pohádkové výjevy a postavy byly pohádkově neskutečné. Zastoupení bylo i mezinárodní. Indonésie získala cenu za nejkreativnější návrh. Zvláštní cenu dostal japonský vůz s názvem Mikádo. Guatemala měla obrovskou pyramidu z pěti tun kávových zrn a nádherných květů orchidejí. Družba mezi Los Angeles a Petrohradem představila ruskou trojku i s ruským komentářem přímo z Moskvy. Červená tramvaj města Pasadeny byla z 10 000 rudých karafiátů. Zlatokopecký kemp měl víc než 100 000 růží, další vůz byl z více než 10 000 kosatců.

Materiál, kterým jsou všechny alegorické vozy pokryté, musí být přírodní. Semena, listy, ale hlavně milióny květů, plná paleta barev a nepředstavitelné množství druhů, počínaje tulipány, přes chryzantémy, kosatce, azalky, kamélie, gerbery, karafiáty, narcisy, exotické orchideje všech barev, velikostí a odstínů až po obrovské množství různých druhů růží, dokonce i takových, které byly speciálně vyšlechtěné pro tuto přehlídku. Ze semen je to rýže, kukuřice, mák, fazole, čočka, hrách, jetelová semínka, čajové listy, kukuřičné šustí, kávové boby, ořechy, mandle, šišky, kůra, listy všemožných tvarů i barev, čerstvé i sušené, pampa tráva, bambus a mnoho jiných.

Budete-li mít příležitost vidět Přehlídku růží v televizním novoročním přenosu, neváhejte.

- kas -