JE ORWELLOVA NOVELA 1984 RELEVANTNÍ I DNES?
NÁSLEDOVÁNÍ REVOLUČNÍ STÁDA
Dystopický román George Orwella z roku 1984 se může zdát v dnešní době zlověstně prorocký. Román 1984, poprvé publikovaný v roce 1949, předpokládal budoucnost charakterizovanou všudypřítomným vládním dohledem a veřejnou manipulací prostřednictvím mediální propagandy, školní indoktrinací, kultem uctívání politických a mediálních osobností, historickým revizionizmem, zastrašováním a sociálním inženýrstvím. To vše už nevypadá jako vtip.
PODVRACENÍ SVOBODY MYŠLENÍ
Orwell předpovídal manipulaci jazyka do Novořeči v režii ministerstva pravdy. Vzpomínky na minulost, myšlenky proti straně jsou považovány za ideozločin. Závadné myšlenky jsou trestány ideopolicií stejně jako zločin samotný. Slovní zásoba je zredukována na nezbytné minimum. Ministerstvo pravdy používá lži a propagandu k narušení všech informací ve zprávách, zábavě, vzdělávání a umění. Ministerstvo hojnosti kontroluje přidělování a zajišťuje hladovění. Ministerstvo míru zajišťuje věčnou válku. Ministerstvo lásky mučí, děsí a drtí veškerý nesouhlas a odpor.
Ministerstvo lásky organizuje dvouminutové a týdenní nenávistné kampaně, které mají rozptýlit a nasměrovat hněv a frustraci mas na skutečného nebo domnělého nepřítele.
Ministerstvo pravdy odstraňuje nepohodlné osoby – „vaporizuje“ jejich existenci, tj. musí být vymazáni z existence, odstraněni z veřejného záznamu, jako odpůrci státu, o nichž nelze debatovat nebo proti nim argumentovat. Mají se stát neosobami, které mají být zapomenuty.
Pokračování příště