Z internetu

INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE DO ŠKOL

Informační technologie je v popředí zájmu všech globálních společností, vlád a armád. Aby bylo dost lidí, kteří budou tuto technologii ovládat a používat, je třeba zaměřit tímto směrem výuku už na základních školách. Proto je důležité mít v každé třídě co nejvíce počítačů a přístup na internet, což se pozvolna v australských školách děje.

Vláda ve Viktorii velkoryse nakupuje multimedia capable notebooks pro učitele státních škol v ceně 100 milionů australských dolarů. To představuje 37 000 kvalitních počítačů. Má to být druhá největší objednávka počítačů na světě. 15 % počítačů bude značky APPLE a 85 % v ceně 67 milionů budou IBM compatible Acer Extensa 500T. Nejsou to žádné podřadné mašinky. Pro zasvěcené a znalé - konfigurace je: Intel Pentium 233MHz microprocessor with MMX a 512 MB L2 cache, 32 MB SDRAM, 3.2 GB pevný disk, 128-bit Neo Magicgraphic accelerator s 2 MB video RAM, 12,1" HPA TFT display, internal 1,44 MB floppy drive, internal 20x CD-ROM, 16-bit Sound Blaster Pro - compatible sound card, twin HI-FI Crystal Sound speakers driven by Yamaha YMF715E audio chip with build-in synthesiser and 3D enhanced controller, Xircom Real Port 10/100 Ethernet card a internal 56 kb/sec fax/modem. Dvě NiMH baterie budou dodány s každým počítačem.

Zbývá otázka, kolik učitelů je skutečně schopných tuto technologii zvládnout a hlavně naučit žáčky s ní zacházet. Každopádně ve Viktorii je politická vůle připravit mladou generaci na informační revoluci jedenadvacátého století.

Novinky

Ve zprávách nám řekli, že ceny místních telefonických hovorů půjdou dolů z 25 centů za hovor na asi 15 a možná až na 10 centů za hovor. Stane se tak díky zrušení monopolu zdejšího Telecomu, který se tu jmenuje Telstra (Telecom Australia), na místní hovory. Dálkové hovory doznaly této změny už dříve a slevnily až o 50 %, podle toho, jakou společnost si uživatel vybere. Místní hovory tu nemají impulsy. Kdysi to chtěla Telstra zavést, ale díky masovým protestům zákazníků to vzdala. Takže teď budeme moci být na internetu skoro pořád.

 

George Svehla

Volně zpracováno podle informací z časopisu Electronics Australia Neviditelný pes.