Před nedávnem jsem zahlédla v televizi reportáž z jedné místní přehlídky krásy. Reportér zpovídal soutěžící dívky, jak si představují svůj budoucí život. Většina z nich si při své kráse a mládí nedovedla představit, že by měla chodit celý život do zaměstnání jako jejich matky. O manželství, rodině, dětech nepadlo ani slovo. Každá z krásných dívek měla představu, že ke svému štěstí potřebuje pěkný dům, auto lepší značky, exotickou dovolenou, dostatek peněz, aby nemusely počítat s každou korunou.

Vůbec neříkám, že je na podobných snech něco špatného, ale zůstává otázka, jak toho dosáhnout? Je možné získat štěstí jen pro pěkné oči, krásnou tvář a dokonalou postavu? Mezi těmi, kdo dosáhli úspěchu a bohatství je přítomna často prázdnota, která je vede do hlubin opakovaných zklamání, depresí a nešťastných existencí.

Občas se mi dostanou do ruky časopisy, které normálně nečtu ani nekupuji. Na první pohled mě překvapila nápadná podobnost grafické úpravy; barevnost a formát časopisů Katka, Bravo a Story. Ačkoliv je každý z nich zaměřený na jiný okruh a generaci čtenářů, nebo raději čtenářek, byly si navzájem podobné vzhledem i obsahem, jako vejce vejci. Citát: Jsem pět let vdaná, ale mám přítelkyni, s níž prožívám milování, bez kterého nemohu žít. Manžela nechci opustit, mám ho ráda; ... Moje matka se rozvedla, teď spím s jejím novým manželem. Nemohu se dočkat chvíle, kdy to praskne. Pomstím se jí za rozvod; ... Paní učitelka se miluje se svým žákem, prožívají strach a vzrušení; ... AIDS - třiadvacetiletá svobodná matka sedmiletého syna se nakazila AIDS od narkomana. Proč jsem byla tak důvěřivá? Kdybych neměla syna, vše bych ukončila.

Jak vidět, manželství a věrnost jsou dnes pro mnohé ženy a dívky prázdnými pojmy. Smutnou skutečností zůstává, že růžové životní sny se vyplní málokomu. Žijeme ve společnosti, která inzeruje štěstí prostřednictvím vábení materiálního světa luxusu a sexuálního vzrušení. Jsou takové touhy skutečnou cestou ke štěstí? V knize Přísloví můžeme číst:

  • Někdy se člověku zdá cesta přímá, ale nakonec přivede všelijak k smrti. (14:12)