Milé děti,

myslíte si, že život je krátký nebo dlouhý? Když jsem byl jako vy, zdál se mi dlouhý, někdy dokonce nekonečný. Třeba ve škole. Hodiny se vlekly a já si říkal, že se snad odpoledne nedočkám. Dnes si myslím, že život je krátký.

Dítě vyroste, stane se z něj dospělý člověk, má rodinu, své vlastní děti a než se naděje, děti se ožení, přijdou vnoučata a pak ...? Pak přijde konec. Konec života. A někdo se možná ani vnoučat nedočká. Jaký má vlastně život smysl, když uteče a za pár let přijde smrt? A někteří lidé umírají tak mladí.

Třeba Jairova dcerka (Lukáš 8:40-56). Když jí bylo dvanáct let, onemocněla. Děti bývají často nemocné, ale tenkrát to bylo vážné. Nikdo jí nedokázal pomoci. Jairus věděl, že mu jeho milované dítě umírá. A tehdy si vzpomněl na Pána Ježíše. Věřil, že má moc uzdravovat. Rychle za ním běžel, padl na kolena a prosil, aby jeho dítě zachránil. Ale dříve, než stačil Pán Ježíš dojít do jeho domu, dozvěděl se, že dceruška zemřela.

Jak smutná to byla zpráva! Jako by Jairus ztratil sílu žít dál. Všechno se mu najednou v životě zhroutilo. Proč se to muselo stát? V tu chvilku ho napadly mnohé myšlenky a nevím, jak by vše skončilo, kdyby vedle něj nestál Pán Ježíš. Ten řekl jedinou větu: "Neboj se, jen věř a bude zachráněna". A Jairus věřil. Pán Ježíš vstoupil do jeho domu a dceru mu přivedl živou. Místo smutku zavládla radost, místo pláče jásot, místo smrti zvítězil život. A to vše díky Pánu Ježíši. Protože On je Pán nad životem i smrtí. Kde vládne On, nemá smrt místo. Kam přichází On, přichází život. Pán Ježíš pověděl:

  • Já jsem vzkříšení i život. Kdo věří ve mne, i kdyby zemřel, bude žít.

Pro nás kteří věříme v Pána Ježíše, má život smysl. Ano, možná nám rychle uteče, možná budeme patřit k těm, kteří zemřou mladí, ale my víme, že smrtí vše nekončí. My víme, že Pán Ježíš nám dal věčný život. Víme, že pro nás připravil místo v nebi. Přemýšleli jste, děti, nad tím, jak je důležité, abyste patřili Pánu Ježíši? Aby ve vašem srdíčku byla víra? Protože ten, kdo Mu patří se nemusí smrti bát. Smrt - to je sice konec, ale i začátek. Začátek věčného života s Bohem. A tak na otázku, zda je život krátký nebo dlouhý, můžeme odpovědět: Kdo věří v Pána Ježíše, má před sebou dlouhý, dokonce věčný život. V nebi, v tom nejkrásnějším a nejlepším domově, který pro nás Pán Ježíš připravil. Těším se, že se tam s vámi i s naším Pánem setkám.

- Daniel Kaleta, Bratrská rodina -